MHM 007621:007:A-H
::
ritningar, arkitektritning, tävlingsritningar, förslagsritningar

- Object description
Ur prisnämndens utlåtande oktober 1932:
48) Motto: "Myntergården"
Förslaget visar en god planlösning och en ganska intressant gruppering med ett högre byggnadskomplex kring en mindre kvadratisk gård framför och väster om axeln från portvalvet, medan den gamla borggården åt söder och öster omslutes av lägre längor. Mellan nyssnämnda högre byggnadskomplex och portvalvet bildas en förgård, som arkitektoniskt är mindre lyckligt utformad.
Naturhistoriska muséet är förlagt till bottenvåningen, medan konstmuséet upptager vån. 1 och 2 tr. upp. Tjänste- och arbetslokaler äro förlagda till en låg länga öster om borggården. Inre förbindelse med Malmöhus finnes endast på västra sidan, varigenom lokalerna i denna byggnad bliva mycket svårtillgängliga från konstmuséets tjänste- och arbetslokaler. Naturhistoriska muséet är trevligt ordnat och uppvisar detaljlösningar av intresse. Konstmuséet är även ganska väl planlagt, men översta våningen har alltför få sidoljussalar (med undantag för tillfälliga utställningssalarna endast trenne). Belysningsförhållandena synas i stort sett tillfredsställande, men bottenvåningen med västra vallen är mörk.
Den yttre byggnadsgrupperingen är i stort sett god, men det höga byggnadskomplexet mot väster står ej i lyckligt förhållande till porttornet och bilden från söder störes något av den stora höjden å byggnaden för kyrklig konst.
Fasaderna hava en något tung karaktär. Arkitekturgården torde med sina små planmått i förhållande till höjden icke vara avpassad för nordiskt klimat och är isolerad från konstavdelningen i övrigt.
- Object description
Tävlingsbidrag till museum på Slottsholmen.
Inköpt för 1200 kr.
A: Situationsplan, samt norr- och söderfasaderna sedda på håll.
B: Sektionerna a-a, b-b, c-c, d-d, e-e, och f-f.
C: Sektionerna g-g, h-h, i-i, fasad mot norr och över östra flygeln.
D: Fasad mot söder, väster, och öster.
E: Källarvåningen
F: Bottenvåningen
G: 2:a våningen
H: 3:e våningen
Se även gipsmodell MM 62134:3
Leave a comment
You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.