logo

Carlotta - the museum database

OBJTXTSignering, påskrift, stämpling

CountValue
2A
1A: Fock
1A:GENERAL - LAFAYETTE F:*
1A:Strömberg Stockholm
1A/B Wexiö Mekaniska Verkstad, Växjö
1A.,sign nhh
1A., sign nhh
1A. 16-4. 41, sign & dat nertill
1A.A.S. Mora
1A. A. Vorsterman van Oijen
1A.Arvidsson del. & sc.
1A. Asti, sign nhh
1A. B.
1A.B. Apotekare Alfr. Carlssons Enkas Tallbarrsoljefabrik, Jönköping.
1A.B.H.
1A.B.Svenska Maskinverken Södertälje 1938
1A. Backlund 11
1A. bol. Schaub & Co.
1A. C. [Anno Christi] 1786
1A. Carlsson
1A. Dahlbäck -55
1A.E. LJUNG MALMÖ
2A. F.
1A. FORMANN & Co.
1A. Forsberg
3A. Fr.
1A.Fröjd
1A. Gebauer, Kiöbnhavn
1A. Hansson
1A. I. E.
1A. J.
1A.J. Rydberg
1A. Jacobsen 1893
1A. K. 16
1A. L. 12
1A. L. 725 A/62
1A. M.
1A. M. [Anno mundi] 1758
1A. M. Dahls patent
1A. N. Burchard
1A. Olsson, Limhamn
1A.Olsson 1939, sign nhh
2A. P. B:s S:dh.
2A.P. Sjöbergs Fabriker Malmö
1A. Rüprecht, Wien
1A.S.
1A. S. M.
1A. S-g
1A. Shröder
1A. Tumpowski, Birmingham
1A.v.K__86
1A. v E / Malmö 1846
6A. W.
1A.W.J. 1918
1A. WELLER´S KAHLA
1A. Wetterling, Storvik
1A. Wieben
1A·F·WEDENBERG REG·MED·PRIM·EQV·ORD·VAS
1A·J·HAGSTRÖMER NOSOCOM·REG·DIR·GEN·R·O·WAS·COMM·R·O·DE ST·POL·EQU·
2A·N·EDELCRANTZ L·B·R·COLL·COMM·PRAES·C·O·ST·P
1A1
1A 1
1A 10
1A 11
1A 12
1A 13
1A 14
1A 15
1a16-2
1A 2
1A28
1A2 EN
1A 3
1A3 14
1A 31900
1A 4
1A-43
1A 5
1A50/2
1A56 tre kronor
1A5 X 5
1A 6
1A6 1B
1A 7
1A 8
1A 9
1AA
1AA, kattfot, D5
1A A 1835
1AALBORG 1913
1AARHUS
1AARHUS 1913
1AAROM
4AB
3A B
1A B. MÖ 865
1AB (?). No 1.
1AB1337 8-540
1AB B. A. Hjorth & Co., Stockholm, Sverige. 12" 73.
1AB Bröderna Olofsson, Malmö
1AB C
1AB Cerntral-Tryckeriet i Stockholm Reklam Märke i konstnärligaste Utförande
1AB CFE 1837
1A-B Collan - olje - fabriken
1ABI
1AB Ingeniörsutensilier, Stockholm
1AB J. C. Ljungman, Malmö
1AB LUNDS MEK. VERKSTAD
1AB Malmö hatt- & mössfabrik
1AB Malmö Stora Valskvarn 1882
1AB Malmö Stora Valsqvarn
2AB MÖ
1AB Moresco.
1AB N.O. Lindgrens Maskinf
1A Bourdillon Stockholm
1AB P. A. Nordstedt & Söner, Stockholm
1Abraham Rydberg
1AB RM
1A-B Sandbergs Bokhandel
1ABSB
1AB Schaub & Co. Malmö.
1AB Separator Stockholm
1AB Skoglund & Olson Gefle
1AB Sportfiskedon, Göteborg
1AB Svenska Block
1AB Svenska Järnvägsverkstäderna ASJ Linköping 1967
1AB Svenska Järnvägsverkstäderna Linköping 1943
1ABT: STUTTGART 15. FEBR. 1914
1ABTEILUNG FÜR GALVANOPLASTIK
1AB Tengwall, Helsingborg, Sweden.
1AB Tripasin Ing.
1A-B Vaclite Vacuum Oil Company
1AB Westerstrand & Söner Sweden Töreboda
1AC-275
1ACADEMIA·ABOAE·CONSTITUTA [i avskärn.]1640.
1A CAROLO ET ULRICA GUSTAVUS [i avskärn:] NATUS STOCKHOLMIAE D 4 JUNII 1683
1Ack. durk.
1Ackumulator- Fabriks A-B TUDOR
1A CODEG Production Made in England An hygienic toy in plastic
1A COELO EST /---/ QUÆ DAT PACEM CONSTANTIA VICTRIX1679
1ACOUA MINERALE PURGATIVA ITALIANA
1A COURE LA GLORIA E LA PROSPERITA
1ACUTE SOCIETA ANONIMA PRODOTTI CHIMICI
1Ad. Tidaholm.
1AD·FRID·ET·LUD·ULR·D·G·REX·ET·REG·SVEC
1AD·FRID·ET LUD·ULR·D·G·REX ET REG·SVEC
1AD·FRID·R·S·P·H·ET·LUDOVICA·ULR·F·W·B·R·FILIA
1AD·NOMILEM·A·MCMXVIII·MEMORIAM·CUDEND·CUR·WASA·VRBS·
1A-D 1903 EX LIBRIS Dr. GEORG ABELSDORFF
1Adallabile NORIS SLZ 6/7-115/7
1ADAM·LUD·LEVENHAUPT COMES R·SV·SENATOR
1Adam à Paris
1AD COELUM LIBERIORE VIA SARIS SILESIAE EVANGE LICAE RESTITUTIS / A M DCCVII
1Addiator
1Addison
1Adebolaget
2A DEO ET CHRISTINA 1654
1AD FRID AB OLTHOF CONSIL CANCELL REG
1Adix
1ADLER CYCLE AKTIESELSKAB KONGL. HOF-LEVERANDÖR
1ADLER CYCLE AKTIESELSKAB KUNG. HOF-LEVERANDÖR
1ADLER SKRIVEMASKINER / SYMASKINER
1ADMINISTRATION DES POSTES
2Adolf Bock 1951
1Adolf Bock 1953
2Adolf Bock 1954
2Adolf Bock 1955
3Adolf Bock 1957
1Adolf Bock 1958
1Adolf Bock 1959
1Adolf Bock 1961
1ADOLFUS FRID·ET L·ULRICA OPT·PRINCIPES
1ADOLFUS FRID·REGNI SVEC·HAER
1ADOLFUS FRIDERICUS D·G·REX SVECIAE
2ADOLPH·FRID / SVEC·GOTH / VAND / REX / CORONAT·HOLMIAE / D·26·NOVEMBR / 1751
1ADOLPH·FRID·-D·G·REX SVECIAE
1Adolph Fr. Bjurman
1Adolph Fromm
1ADOLPH HARTVIGS EFTF.
1ADOLPHUS FREDERICUS D. G. REX SVECIAE
1ADOLPHUS FREDERICUS PRINC HAER SVEC GOTH WAND HÆR NORV NORV DUX SLESV HOLS
1ADOLPHUS FRID·REGNI SVEC·PRINC·HAER· [Bsk. h. s. i pansar m. mantelveck] D FEHRMAN [utmed nederkanten]
1ADOLPHUS FRIDERICUS D·G·REX SVECIAE
2ADOLPHVS FRID·PRINC·HAER·REGN·SVEC·DVX HOLS
1ADOLPHVS FRID PRINC·HAER REGN·SVEC·DVX HOLS
1Ad unnum....el libris - Adrien Legros -
1Adversis non frangi
1AEDIFICANT VRBEM CIVES STRVCTAMQVE TVENTUR
2AEG
1AEG F510
1AEG F511
1AEG Hochkerzen-Lampe
1AEG Metalldraht-Lampe
1AEG metalltrådslampa
1AEGTE RUSSISK CIGARET TROJKA A.S. MAIKAPAR - RIGA -
1AEQUE / PATRIAE / SUISQUE / CARUS
1Aerograph
1Aerometer Spec. v Tp 15 grader C.
2AES
1AETERNUM SIC HABET ILLE DECUS [i avskärn.] ACAD·REG·SCIENT / BENE MERITO / 1753
2AETERNUS TAMEN / PROTECTORI ET PER XLV ANN / SUPR·MAG / L FR MUR SVECI / MDCCCXVIII
1AF
1AF / GÖTHEBORGS / SÖNDAGS SKOLAS / STYRELSE / TILL [blank rad] / FÖR UTMÄRKT FLIT / OCH SEDLIGHET / GIFVEN VID 18 [blank] ÅRS EXAMEN
1AF / SVENSKA / TRÄDGÅRDS FÖRENINGEN / DEN 31. MARS 1832
1AF 3.420.29899
1af Anna Nilsson
1Af Carl August Duwahn
1Afd. för inbrottsförsäkring
1Affischens rubrik i blå text i ovankant lyder: Bada i sol. Rubrik för textblock under illustration lyder: TeknoTerm solvärmesystem för utomhuspooler. Typ Fafco.
1Affischens rubrik i negativvänd vit text, t v i planschens nederkant: Energiskog.
1Affischens rubrik i negativvänd vit text, t v i planschens nederkant: Vindkraft.
1Affischens rubrik i svart text i ovankant lyder: Varmvatten från solen.
1Affischens rubrik i svart text i ovankant lyder: Varmvatten från solen. Rubrik för textblock under illustration lyder: TeknoTerm solvärmesystem för uppvärmning av tappvarmvatten. Typ SunUnit.
1Affischens tuschteckningar signerade i tryck i bildens nedre mitt: Sigvard N. Bergström -78.
2Affischerna är signerade av Victor Vasarely i V-tecknets nedersta kub.
1Affischtext i blå versaler i ovankant: SJÖHISTORISKA / MUSEET STOCKHOLM
1Affischtext i mellangrå versaler i nederkant: REGALSKEPPET WASA, samt centrerat därunder i mindre stilstorlek: Förlorat 1628 * Bärgat 1961 / Stockholm. Produktionsuppgifter på en rad i nhh.
1Affischtext i stora bokstäver tvärs över bilden: Svenska / Rederi-Aktiebolaget Öresund / MALMÖ // Post-routen MALMÖ-KÖPENHAMN.
1Affischtext i svarta och blå versaler i nederkant: MARINMUSEUM / KARLSKRONA
1Affischtext i svarta versaler inom bilden, övh: JACOB HÄGG / UTSTÄLLNING / 29*4 - 20*9. Affischtext i svarta versaler på vit remsa under bilden: SJÖHISTORISKA MUSEET / STOCKHOLM. Bilduppgifter på en rad i tryckarkets nedre vänstra hörn. Tryckuppgifter etc på en rad i tryckarkets nedre högra hörn.
1Affischtext i svarta versaler mot vit bakgrund i affischens ovankant: MUSEIFARTYGEN. Affischtext i svarta versaler mot vit bakgrund i affischens nederkant: GALÄRVARVET * DJURGÅRDEN / Statens Sjöhistoriska Museum. Rubriktext övre bild: Fyrskeppet Finngrundet. Rubriktext nedre bild: Isbrytaren Sankt Erik.
1Affischtext i svart färg mot vit bakgrund i affischens ovankant: ACL- Atlantic Container Line - ACL. Affischtext i svart färg mot vit bakgrund i affischens nederkant: Cunard, French Line, Intercontinental Transport (ICT) BV, Swedish American, Swedish Transatlantic and Wallenius. Illustrationen är signerad i vänster kant: BAGLEY `69.
1Affischtext i vita och blå versaler i nederkant: SJÖHISTORISKA / MUSEET / STOCKHOLM. Signeringar i nvh och nhh: Gunnar Olofsson - K.G. Spennare.
1Affischtext i vita och gröna versaler i nederkant: REGALSKEPPET / WASA 1632 / STOCKHOLM. Produktionsuppgifter på en rad i nedre kant: Utgiven av Vasanämnden och Svenska Turisttrafikförbundet * Bengtsons Litografiska AB * Tryckt i Sverige 1962 * Copyright Olle Svensson * Foto G. Bauer.
2AFFULSIT POPULO GRATIOR IT DIES. [i avskärn:] PRAESIDII MEMORI / HOLMIAE
1AF KONGL PATRIOTISKA SÄLLSKAPET [på fältet:] ÅT / M: PERSSON / FÖR LÅNGVARIG / TROGEN TJENST
1Af Kungl Patriotiska Sällskapet / för / långvarig / trogen tjänst
1af P. Normann
1AF Pr 62
1AF SAMFUNDSNIT ETT VÄRDIGT EFTERDÖME
1AF TACKSAMMA FOSTERBARN 1815
1Afvelsdjursauktion 10 sept. 1912
1A g. S:t Petri Malmö sedd från N. G. Åbergs gård, Kompanigatan
1AGAFON
1Agda, Olsson
1Agda, Olsson.
2AGDA HVEN 1908
6Agda Olsson
1Agda Olsson 1969
1Agi
1A GIFT FROM THE AMERICAN LIBRARY IN STOCKHOLM
1Agnes Engehausen
2AGNOSCO VETERIS VESTIGIA FLAMMAE / SERENISSIMO PATRIS AVIQ·AD / EXEMPL·CANCELLAR·SUO / ACADEMIA UPSAL / MDCCLXXXV
2AGUMINE ET VIGILANTIA¦ CLARO PER LIV·ANN·SOC· ACAD·R·SC·SV· 1814
1AHG No 5 Original
1Ahlquist 1924
2Ahnfelts Plymer
1Aiguilles HUIT
1AIMO HUHTALA EX LIBRIS
1AIT
2AK
1AKarlsten
1Akt
1Akt. Ack. Batteri
1Akt. Bol. Ch. O. Werner. Patent 8983. Stockholm
2Aktiebolaget
1AKTIEBOLAGET A-G-LINDGREN YSTAD
1Aktiebolaget B. Bergströms Kemiska Fabriker, Gnesta
1Aktiebolaget Baltics utställning, Malmö 1914. Baltic-separatorer, Baltic-mejerier.
1Aktiebolaget Fredrik Berlings Boktryckeri och Stilgjuteri 1886 Lund
1Aktiebolaget Hugo Aspkund & Co
1Aktiebolaget Levin Strå-& Filthattfabrik Lager af Modevaror Stockholm-Göteborg-Malmö
1Aktiebolaget Levin Strå-& Filthattfabrik Stockholm-Göteborg-Malmö
1Aktiebolaget Per Perssons Wäf och Stickmaskin Stockholm 35
1AKTIEBOLAGET-SCANIA-VABIS
1Aktiebolaget Separator Stockholm
1AKTIEBOLAGET SVENSKA JÄRNVÄGSVERKSTÄDERNA - LINKÖPING -
2AKTIEBOLAGET SWEDBERGS BAGERIER MALMÖ
1AKTIEBOLAGET VISBY CEMENTFABRIK - VISBY -
1Aktier för Malmö Limhamns järnvägs AB. AB Skånska Cementgjuteriet. Gravyr.
1Aktra trimtank U3
1Akutmott.
1Akvarellen sign i nhh: Sture Silwärn. Monteringskartongen märkt med letraset i nhh: KOCKUMS
1AL
1A L
1AL, 8½
1A L -81
1ALB. Larsson. Fridhem. 1901
1Alb. Sahlin, Eslöv
1Albert Krüger, sign nhh
1Albert Lindström. C. F. Berling
1Albert Lövgren 12 år / Östra förstads gatan 55 Trelleborg.
1Albert Stille Stockholm
1Albin Larsson Limhamn
1ALBUM KONTORSBÖCKER BOKBINDERI ARBETEN ALLA SLAG HERZOGS
1ALDELES·SWENSKT [nedtill:] 1745
1ALeide, Chez Pierre vander Aa, Avec privilege
1Alfa Laval Separator
1Alfa-Laval Separator
1Alfa Laval Viola
1ALFA No. 56
1ALFA POMONA MARGARINE
1Alf L.
1ALFR·¦ NOBEL (ivänstra fältet),NAT·¦ MDCCC ¦ XXIII¦OB·¦ MDCCC ¦ XCVI (i höger).
1ALFR·NOBEL·NAT·MDCCCXXXIII·OB·MDCCCXCVI
1Alfred Braunschweiger
1Alfred Hedlund 1919
1ALFRED NOBEL
1Algoth Nilsson Skillinge
1Algot Holmbergs Frö- & Utsädesaffär
1ALGOT SANDBERG EXLIBRIS
1Alice Faehndrich Nordeck-Rabenau
1Alingsås
1ALKA
1ALL-2-67
3ALLDEUTSCHE PRESSE
1ALLDEUTSCHLAND HEIL
2Allers Jul 1961
1ALLES VERGÄNGLICHE IST NUR EIN GLEICHNIS
1Allgemeine Karte Der Alpen
1ALLGEMEINE PHOTOGRAPHISCHE
2Alloy steel, Stronger than any bolt. Stahlwille Stabil, Stärker als jede schraube.
1ALMA SKOG
1ALMÉN-VICKNER COLLECTION THIS-BOOK-PRESENTED-BY: / GUSTAVUS ADOLPHUS COLLEGE LIBRARY
1AL MÖ
1ALPENL. LANDW. AUSSTELLUNG
6ALPENLAND-STEIERMARK !
1ALT - FOR - NORGE
1ALTID 300 MÖBLEMENTER PAA LAGER Specialitet Chr. VIII Möbler
1A Lundmark -81
1A Lundmark -82
1Alve
1ALW
1AMAGERTORV 7
1Amalienborg Slot
1Amanda Montell
1Amazonas 1943
1Ambassadör of Sweden
1A MEIBVS F
1Amerikas mest sålda filter-cigarett
1AMICI D·D·
1AMJ 1919
1Amorces, napro productions
1AMOR HANC VIRT USQUE CORO NANT [nedtill:] 1680
1AMPLIATOR CIVIUM / IUBILEUM PRIM / MDCCLXVIII [översättning från åtsida till frånsida: Sveriges Rikets ständers Bank i Stockholm, som firat sitt första jubileum 1768, ökar medborgarnas välstånd.]
1Am Starnberger See. Bayrisches Gebirge
1AMSTELDUK
1AMSTERDAM
1ANALYSE - SYNTESE - MATEMATI - SERING.
1Anchor
1And. Skog. Göteborg Magasinsgatan 17
1And. Skog. Göteborg Magasinsgatan 17 Detaljaffär Arkadens passage. Rikstel: 19 31
1AND·IOH·AB·HÖPKEN COMES R·REGNIQ·SV·SENAT
1ANDA OCH KONST
1ANDELS-FORSIKRINGSSELSKABET DE FORSIKREDES EGET FORETAGANDE BRAND- INDBRUDS OG CYKLE - FORSIKRING "FREJER"
1Anderberg, 42, sign nhh
1Anderberg, sign nertill
1Anderberg.1929, sign nhh
1Anderberg. 1932, sign nhh
1Anderberg. 1932, sign nhh. Parti från stadsparken Malmö, påskrift nvh
1Anderberg. 1934, sign nvh
1Anderberg. 1934, sign nvh. No.1, påskrift nhh
1Anderberg. 1935, sign nvh
1Anderberg. 1939, sign nvh
1Anderberg. 1940.
1Anderberg. 1942, sign nertill
1Anderberg. 1942, sign nhh
1Anderberg. 1943, sign nertill
1Anderberg. 1943, sign nvh
1Anderberg. 1944, sign nertill
1Anderberg. 34, signerad nertill
1Anderberg. 36, dat nvh
1Anderberg. 37, sign nhh
1Anderberg. 38, sign nhh
1Anderberg. 43, sign nhh
1Anderberg 1932, sign nvh. Bagers Mölla, påskrift nhh.
1Anders Ekengren Stockholm
1ANDERS KNAPE HANSS·STIFTARE AF GUSTAFSBERGS BARNHUS 1776
2Anders Olsson
1Anders Olsson 1939
1Anders Olsson -28
1Anders von Planker-Tind. / 12 år / Stureby / Stockholm
1Andningsskydd skall användas vid arbete i denna lokal.
1Andra Lifgardet, (1894) Göta Lifgarde. 1900.
1Andra Lifgardet, 1894 Göta Lifgarde. 1900.
1Andra Lifgardet, 1894 Göta Lifgarde. 1900. Gardister i fältdräkt.
1Andra Lifgardet. 1812-1816.
1Andra Lifgardet. 1816-1833.
1Andra Lifgardet. 1816--1833.
1Andra Lifgardet. 1825--1845.
1Andra Lifgardet. 1837-1845.
1Andra Lifgardet. 1845-1858.
1Andra Lifgardet. 1858-1878.
1Andra Lifgardet. 1878-1887. Gardister i stor parad.
1Andra Lifgardet. Regementstrumslagare 1830-1845
1Andra Lifgardet. Spel i syrtut, aflagd 1845.
4Andra Lifgrenadjärregementet
1Andra Lifgrenadjär Regementet
9Andra Lifgrenadjärregementet.
1Andra Lifgrenadjärregementet. (1865) 1872--1886.
1Andra Lifgrenadjärregementet. 1816-1831. Soldater i hvit och i blå uniform. 1814-1816 hade detta regemente lika uniform med första Lifgrenadjäregementet. ( Lifgrenadjärbrigadens rotehållsdivision) motsvarande tid.
1Andra Lifgrenadjärregementet. 1831--1845.
1Andra Lifgrenadjärregementet. 1845--1858.
1Andra Lifgrenadjärregementet. 1858--(1865) 1872. (Regements--) officer, soldat. 1865 infördes mössa med plåt och svart plym.
1Andra Lifgrenadjärregementet. 1900. Spel och soldater i liten parad (till stor parad svart plym). Uniform af år 1886.
1ANDREAS CELSIUS ASTRON·PROF·UPSAL
1Angleterre
1Anhålles värdsamt att Ni behagade taga del af inneliggande Offerter
1Anita Larsson, 7 år, Uppsala
1Anita Widén 8 år / Smedstugngatan 34 / Norrköping
1Anitchkow Paladset
1Anna Gratuleras
1Anna Gustavsson 12 år / Persborg / Grimslöv
1Anna Tullbergs bok
1Ann-Lill F
2Ann-Lill Flensburg
1Anno 1715
2Anno 1902
1Anno 1940, påskrift nvh
1Anschütz & Co. GmbH., Kiel. V1250. No 833
1AN S Hörvik, P. BLK 1920
1Anslutningsvärden. Mätare- och servisantal. Åren 1902-1913.
1Anställning
1Antennpump DE
1ANTHON BERG. Confiturer og Chokolade
1ANTIQUITATIS¦STUDIO·IN·SUECIA¦NOVAS·VIAS¦APERUIT
6ANTI-TRUST Sammenslutningen til Voern mod Tobakstrust
1ANTITRUST-WEHR
1ANTONIUS V·SWAB EQ·AUR·OBIIT A MDCCLXVIII [efter nedre kanten:] AET·LXV·
1ANTRACIT FRÅN NYANLAGDA MODERNA KROSSVERK STENKOL och KOKS.
1ANVÄND SYSTERMADRASSER.
1ANVÄND VESGÖTA KALK
1A O LH
1AOS H
1AOS LH
1AP
1A PALAZZO BONORA
1Apollo Teatern Hamngatsbacken
1Apotekarnas AB Malmö...
1Apoteket Lejonets (i Malmö) utställning
1APUD MEMORES STAT GRATIA FACTI [i avskärn:] SOCIO BENEFICO / R·AC·SCIENT
1A-pulver. 5 liter vatten 1 matsked pulver
1A Q
1AQUENSE XINARIUM
1ARATRO DIGNUS HONOS [i avsk:] FRUMENTI EVEHENDI¦FACULTAS. [längs nedre kanten:] XXI·JULII MDCCLXXIV
1Arb. Avlöningskontor Expedition
1ARBEIDE ADLER
1ARBEITSUCHENDE FRAUEN u. MÄDCHEN
1Arbetare, påskrift nvh
2Arbetarekolonier
1Arbete pågår. Får ej manövreras.
1ARBOGA 25 MAJ - 7 JULI 1935
1ARCTOO A SIDERE SIDUS
1ARCTOS UBIQVE SCOPUS [Alltid mot norr!] [i avskärn:] OB MERITA ET INST / PICT·ACAD
1ARED-F003
1Argus
1Arithmomêtre
1Arleman
1Arme- och marintävlan i Malmö 1914
1ARMY - MEDICAL - LIBRARY / FOUNDED 1836
1Arne Måredh bänk 12 / 2 5 b
1Arnold Nachf., Dresden
1ARRAKS PUNSCH j.d. Grönstedt & Co. Stockholm
1ARS ET SCIENTIA MUSICA MEDICINA
1ARS-LONGA-VITA-BREVIS EX LIBRIS D-M-J
1Art.-Nr 612-4
1Art.-Nr 621-4
1ARTE ET MARTE BIBLIOTHECA ORDINIS EQUESTRIS REGNI SUECIAE
1ARTHUR ENGBERG 1888-1944
1Arthur Friedmann
1ARTHUR LINDHAGEN
1ARTIBUS UMBRAM HOSTIBUS TERROREM [I AVSKÄRNING:] REGNUM ADEPTUS / DXVII AUGUSTI / MDCCLXXXVI
1ARTIFEX / INSTRUM·MATHEM / INGENIOSISSIMUS / SOCIORUM EX REGIA / ACAD·SCIENT·SVEC / MAXIMO DAMNO / OBIIT A·C·1755 / AETAT·44
1ARTIFEX / INSTRUM·MATHEM· / INGENIOSISSIMUS / SOCIORUM EX REGIA¦ACAD· SCIENT·SVEC / MAXIMO DAMMO / OBIIT A·C·1755 / AETAT·44
1Art nr R2-72620
1Art nr R5-124476
1Art nr R6-72621
1Art nr R6-84621 Tillv nr 106
1ARV·HORN COM· - R·SV·SEN·ET CANC·PR
1Arvefyrsternes Slot. Stockholm
1Arvika Kyrkan
1ARVING
1ASAB 1B
1A SALIN IL
1Aschenbrenner
1Asculapius, Flora, Ceres and Cupid honouring the Bust of Linnaeus
4ASEA
1ASEA, Västerås. AB Defibrator, Stockholm. 1952 Sweden 1952
1ASEA. Västerås. Sweden
1ASEA Import
1Asea Västerås Szwecja
1Asie Russe
1Askepot elsked naest Fuglene sine höjest af alting ALFA MARGARINE
1Askkopparna skola tömmas här varje dag
1Aspirator Paris
1ASSOCIAZIONE NAZIONALE
1ASSY 69-22698-1
1ASSY 69-22698-2
4asterisk
1Astrid julafton 1895
1ATELIERS HIARNE & Co A/S Byen 778X Köbenhavn
1Atelje Kv....
1Atelje Möller
1A -T- Hellberg
30Atheneum
1ATHERMAL, 4 A1. DIN
1AUCTA FELICITAS SEPTENTRIONI
2AUCTA REGIA DOMUS / CAROLO GUSTAVO OSCARE
1AU DÉVOILMENT DU MONUMENT
1Aug. Borgen Ulykke-forsikring
1AUG. E. JENSENS´s BRONCESTÖBERI
1Aug. Högel Sculp.
1Aug. Holts
1Aug. Krogh.
1Aug. Persson
1Aug. Schmitz. Muster etc.
1AUGENER LTD LONDON Nvnqvm - Retrorsvm
1AUGUSTI PRAESIDIO [i avskärn:] CIVITAS GOTHOB / MDCCLXXXVIII
1AUGUSTISS / REGI SVECIAE / HVISCE REGUM / JAM INDE A BIÖRNONE I /AD HOC USQUE TEMPUS / NUMISMATA / VENERABUNDUS DEDICO / I C HEDLINGER / A MDCCXXXIV
1AUGUST PALM 1849-1922,
2August Strindberg
1AUGUSTUS REDEUNTIVUS· MENS·JUN·MDCCC·CIVES·STOCKHOLMENSES·
1Aug-Wingård Malmö. Fabrik för Oljerifna färger o. fernissor.
1Aurelie Wagner-Kirsch
1Aus der Bucherei der Dr. phil. Ernst Denerlein
1AUS DER BÜCHEREI DER GROSSHERZOGLICHEN MUSEEN ZU WEIMAR
1AUS DER BÜCHEREI des STADTRATES DIKREITER
1Aus der Bucherei von
2AUSPISIUM M PERII FELICITAS EUROPAE / PACE ORBI CHRISTIANIO PARTA RYSVVICI A 1697
6AUSSTELLUNG
1AUSSTELLUNG DRESDEN 1915
1AUSSTELLUNG DRESDEN MAI-PCTOBER 1911
4AUSSTELLUNG FÜR GESUNDHEITSPFLEGE
1AUSSTELLUNG MÜNCHEN 1910
1AUSSTELLUNG von ERFINDUNGEN und PATENTEN
1Austin Reed. Made in Sweden
1Auto chart projector
1autoclip. N:o 4. Kvart. T.B.A.
1Automatic Dual-Lift
1AUTOTYPE
1AVCTA. QVIDEM. SED. AVITA. MAGIS. [i avskärning:] NAT. 1648. D. 11. OCTOB. / DENAT. 1699. D. 16. DEC.
1Avd. 627 Hydrodynamik
1Avd. 746
1Avd 231
1AVD 44.
1Avd 591
1AVD 831
1avdelning 722
2AVGVSTAE PRENDIT DVM SCEPTRA POTENTIA LAVRO CINGIT SACRATVM BALTICA PVGNA CAPVT 1644
1AVH 5
1AVINT
1Avlöningsdag
1AVON Sportboat
1Avresan från evakueringen 1940 / Stig Larsson / 13 år
1Avstängningsventil å huvudledning för vatten mellan gjuteri och maskinverkst.
1Avstängningsventil för vatten till denna byggnad 2,5 m
1Avstängningsventil för vatten till hall 1 och 4.
1Avstängningsventil för vatten till hall 3
1AVXILIANTE DEO PRESSIS VICTORIA VENIT AN : MDCXXXI VII SEPT : .
1AW
1A W
1AW, C4 (Kristianstad), tre kronor. B5 (?)
1AW 40
1AW 71
1Awarded by United States Centennial Commission
1AWJ 1919
1AX·GABR·SLVERSTOLPE [längs nedre kanten:] NAT. 1762 D·10AUG·DEN·1816 D·5 SEPT·
1Axel Abramson exlibris
1Axel Adlercreutz
1Axel Cronquist
1Axel Ekman´s Herreklaeder passer bedst, holder loengst, koster mindst Kr. Bernikovsgade 6
1AXEL HACKZELL
1AXELIVS·A·FEERSEN·COMES·REGNI·SVEC·MARESCHALLVS·R ORDD·EQV·
1AXEL JENSEN & Co. AJCO KAFFE VERDENS FINESTE KAFFE.
1AXEL LINDAHL SVENSK SCHWEIZER OST CARLSKRONA
1AXEL SALTO ...*(se beskrivning)
1Axlund-Zettler
1Axweld Trade mark Made in USA
1AZ